Tytuł: Dzieje dawnego kurortu Kołobrzeg 1872-1945
Autor: Jerzy Patan
Data wydania: październik 2010r.
ISBN: 978-83-928774-2-4
Spis treści: pobierz (format PDF, 26KB)
Wersja demonstracyjna: pobierz (format PDF, 10MB)
Książka ukazuje się w serii opisującej dzieje Kołobrzegu w fotografii.
Jej źródłem są wcześniej wydane albumy z roku 1999 i 2003 zawierające pocztówki i zdjęcia miasta, które wówczas należało do Niemiec i nazywało się Kolberg. Wzbogacona jest o ponad 200 nowych fotografii. Wszystkie dotyczą czasów mieszczących się w przedziale dwóch ważnych dat w historii miasta:
– roku 1872, gdy cesarz niemiecki wydanym dekretem zniósł status twierdzy Colberg, co w konsekwencji doprowadziło do wyjątkowo szybkiego rozkwitu kurortu,
– roku 1945, gdy u schyłku II wojny światowej ponownie stał się twierdzą – Festung Kolberg.
Wydany wtedy rozkaz obrony miasta do ostatniego żołnierza był równoznaczny ze skazaniem go na zagładę. I tak się stało. W wyniku walk w marcu 1945 roku zostały po nim tylko ruiny i zgliszcza. Niemiecki Kolberg przestał istnieć. Historia zapisała nową kartę – polskiego Kołobrzegu.
Książka, choć dotyczy niemieckiego miasta, uwzględnia tematykę polską, stąd tytuł jednego z rozdziałów Nasi w Kolbergu. Przypomina, że Polacy byli z nim związani od dawna, także na przełomie wieku XIX i XX. Zamieszkiwało ich tu wtedy prawie pół tysiąca. Dużą grupę stanowili również młodzi mężczyźni z zaboru pruskiego, odbywający żołnierską służbę w mundurach obcej armii. Co roku latem przyjeżdżały do uzdrowiska tysiące naszych rodaków ze wszystkich zaborów, aby podleczyć zdrowie, wypocząć i korzystać z nadmorskich uroków. Gdy rozpoczęła się druga wojna światowa, pojawili się polscy żołnierze – jeńcy wojenni i polscy robotnicy przymusowi, czyli po prostu niewolnicy, wykorzystywani dla gospodarki wojennej III Rzeszy.
Pierwsze rozdziały książki zawierają ilustracje XIX-wiecznego kurortu i krótką historię pocztówki, która – jako przekaźnik korespondencji i obrazu – daje wspaniałą i prawdziwą fotografię miasta przełomu wieków. W dalszej części pokazane zostały najpiękniejsze miejsca uzdrowiska, a także port, domy i ulice, kościoły, pomniki, hotele, sanatoria, kawiarnie i restauracje oraz różne ciekawostki i osobliwości miasta. Książkę kończą informacje wojenne z marca 1945 roku oraz wspomnienia o przejęciu Kolbergu przez władze polskie. Dodane są również dotyczące Kołobrzegu wypisy z encyklopedii i słowników wydanych w wieku XIX i na początku XX oraz w latach 30. II Rzeczypospolitej, a także kalendarium lat 1801–1945.
Niniejsza edycja jest tomem wstępnym w cyklu autorskiej historii Kołobrzegu w fotografii, której dwa tomy Kiedy wszystko było pierwsze i Moje lata sześćdziesiąte wydano przed kilkoma laty.
Jerzy Patan